SME TU PRE VÁS
Vážení rodičia,
Ocitli ste sa so svojimi deťmi vo výnimočnej situácii, ktorá môže byť pre vás stresujúca? Môžete požiadať o radu i pomoc pri problémoch v edukácii detí ,ktoré dištančné vzdelávanie mohlo vyvolať.
V týchto dňoch, keď je zatvorená škola a von vychádzame len v nevyhnutných prípadoch, môžeme pociťovať oveľa väčšiu záťaž na psychiku. Mnohé deti si možno nevedia poradiť s úlohami, alebo majú iné problémy. Sme tu, aby sme Vám pomohli. Žiaci, rodičia, učitelia naše školy môžete kontaktovať školského špeciálneho pedagóga.
Konzultácie a kontakty na špeciálneho pedagóga
STREDA - 14.00 - 15.00 hodPIATOK - 13.00 - 14.00 hodTelefóne číslo: 094/8612067
Email adresa ( počas pracovných dní) : stefaniakittnerova@gmail.com
Mgr. Štefánia Kittnerová
školský špeciálny pedagóg
___________________________________________________________________________________________
OBRÁKY SÚ PREPOJENÉ , NASMERUJÚ VÁS NA PRÍSLUŠNÚ STRÁNKU:
Obrázky sú prepojené ...
_____________________________________________________________________________________________________
Milí rodičia predškolákov
Keďže zápis do prvého ročníka sa vzhľadom na karanténne opatrenia bude konať elektronicky, chcem vám poskytnúť niekoľko informácií týkajúcich sa „predškolákov“ z pohľadu špeciálneho pedagóga.
Zameriam sa na najčastejšie problémy zvládania školského učiva, a to sú vývinové poruchy učenia /VPU/.
Tradične sa uvádza, že VPU sa dajú identifikovať až počas zaškoľovania dieťaťa, dokonca až po niekoľkých rokoch.
Do hry vstupuje faktor – učiteľ, ktorý si vie s malými nedostatkami poradiť, alebo samotné dieťa, ktoré na základe rozumových schopností dokáže určité čiastkové deficity kompenzovať.
Už v predškolskom veku si môžeme všimnúť niektoré varovné signály, že niečo nie je úplne v poriadku a mohlo by to vyústiť do VPU.
Ktoré sú najčastejšie rizikové faktory:
- Sú to rôzne logopedické ťažkosti – myslím tým výraznejšie logopedické problémy /dieťa sa ťažko učí nové slová, nesprávne používa tvar slova v správnom páde, čísle, osobe, nepoužije správnu predložku/. Takáto vývojová dysfázia je často v školskom veku sprevádzaná dyslexiou /dieťa má poruchy s čítaním/.
- Na tieto ťažkosti naväzujú veľmi často problémy s uvedomením si hlások v slovách /dieťa by malo vedieť slabikovať za pomoci rôznych riekaniek, vyčítaniek, spojených s pravidelným rytmizovaním, dokázať určiť prvú hlásku v slove, neskôr poslednú, vedieť povedať, že danú hlásku v slove počuje i keď nevie na ktorom miest /. Ak dieťa v predškolskom období žiadnu z týchto zručností nezvláda – je to jeden z varovných signálov.
- Čo sa týka zrakového vnímania, dieťa v čase nástupu do školy by malo dokázať odlišnosť podobných tvarov, obrazcov, určiť, čo je na obrázku dôležité, čo je v pozadí, vedieť nájsť zhodné obrazce.
- Pri predčíselných predstávách – deti vedia určiť, čo je menšie, väčšie, dlhšie, kratšie, hrubšie, tenšie, poznajú názvy základných geometrických tvarov – kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik.
- Ďalšie varovné signály sa objavujú pri kreslení. Predškolák by mal vedieť správne držať ceruzku, nakresliť vlnovku, zvislú, vodorovnú čiaru, alebo rôzne kľukaté čiary. Naopak, ak dieťa má ku kresleniu odpor, len tak si čiara, nič konkrétne sa mu nedarí nakresliť – môže mať pri nástupe do školy problémy pri nácviku písania.
- Problémy so zapamätávaním si básničniek, pesničiek, formulovaním viet – ďalšie varovné signály pre možné VPU.
Žiadny s uvedených prejavov sám o sebe nemusí nič znamenať, skôr ich kombinácia súčasne. Všetky popísané zručnosti môžeme trénovať a zdokonaľovať. Aj keď sa u predškoláka ťažkosti odstránia, porucha učenia sa nemusí, ale aj môže v školskom veku prejaviť.
Ak si niektoré ťažkosti pani učiteľky v MŠ všimnú, zvyčajne rodičov upozornia a odporučia ich do starostlivosti CPPP a P /centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie/. Naša škola má výbornú spoluprácu s CPPP a P v Pezinku na Štefánikovej ulici.
Schopnosti a zručnosti, ktoré som uviedla sa dajú posilňovať i v domácom prostredí pravidelnou prácou rodiča s dieťaťom. Rodič rozvíja v dieťati jeho pracovné návyky, motivuje ho, posilňuje jeho pozornosť.
Milí rodičia budúcich prváčikov, dúfam, že sa VPU nebudú týkať vašich detí, a že budúci školský rok absolvujú prvú triedu s radosťou a bez problémov. To isté želám i vám. Učitelia našej školy sú pripravení ich s láskou prijať a ja som pripravená vašim deťom i vám poskytnúť poradenstvo i špeciálnopedagogickú podporu.
Želám vašim rodinám pevné zdravie a teším sa na vás v šk. r. 2020/21.
Mgr. Š. Kittnerová, špeciálny pedagóg