Asistent učiteľa
Asistent učiteľa a jeho úloha vo výchove a vzdelávaní na škole
Už niekoľko rokov existuje v pedagogickej praxi pozícia asistenta učiteľa aj v školách bežného typu. Netreba si mýliť osobného asistenta s asistentom učiteľa. Osobný asistent pomáha zväčša deťom s telesným postihnutím pri samoobslužnej činnosti, či presunoch v rámci školy.
Asistent učiteľa vstupuje do edukačného procesu podľa pokynov učiteľa a špeciálneho pedagóga. Asistent učiteľa musí byť i po osobnostnej stránke naladený v prospech žiaka, ktorému má pomáhať. Jeho vzťah k žiakovi nesmie kopírovať naladenosť triedy voči žiakovi, naopak má aj v tomto smere viesť vzťahy v triede k pochopeniu obmedzení žiaka so špeciálno-výchovnými problémami. Taktiež chybná by bola heperprotektivita a snaha plniť úlohy za neho. Mal by poznať silné a slabé stránky žiaka, aby jeho očakávania a poskytovaná pomoc boli optimálne.
Asistentov učiteľa pre integrovaného žiaka navrhuje CPPPaP /Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie/. V rámci diagnostických procesov stanoví potrebu asistencie u žiaka podľa závažnosti diagnózy. U niektorých integrovaných žiakov odporúča iba IVVP /individuálny výchovno-vzdelávací plán/, ktorým sa riadia pedagógovia i asistenti učiteľa.
Ak má škola pridelený súhlas na pozíciu asistenta učiteľa, môže začať hľadať vhodného adepta. Možnosti sú pomerne obmedzené, z dôvodov finančného ohodnotenia a náročnosti výkonov, nie je zatiaľ o túto prácu príliš veľký záujem.
Rodičia, podieľajte sa aktívne na hľadaní vhodného asistenta pre vaše dieťa. Totiž na vašej spolupráci s asistentom veľa záleží, musíte si spolu rozumieť.
Asistent učiteľa si musí „sadnúť“ nielen s dieťaťom, rodičom, ale i vyučujúcim. O to treba usilovať najmä na I. stupni ZŠ. Na II. Stupni je to komplikovanejšie. Minimálne by mala byť dobrá spolupráca s triednym učiteľom, či učiteľmi kľúčových predmetov.
Asistent učiteľa musí byť oboznámený s odborným posudkom žiaka i IVVP. Tento pracovník je v mnohých ohľadoch dôležitým činiteľom pri úspešnej integrácii žiaka.
Potreba asistenta pre daného žiaka je priebežne prehodnocovaná. Nedá sa dopredu povedať na ako dlho ho daný žiak bude potrebovať.
V prípade neprítomnosti žiaka v škole, určuje asistentovi náplň práce riaditeľ školy. Môže pomáhať učiteľovi s inými deťmi v triede, pomáha pripravovať pomôcky, kopírovať materiály, administratívna činnosť ap.
Hlavnými činnosťami asistenta učiteľa sú:
a/ pomoc pri výchove a vzdelávaní , pomoc pri komunikácii so žiakmi a zákonnými zástupcami žiaka
/dohľad, verbálna podpora, dovysvetľovanie, vizuálna podpora v triede i mimo nej, konzultuje
s rodičmi, sprostredkováva kozultácie medzi rodičmi a učiteľmi, vedie si vlastné záznamy
pozorovaní/
b/ pomoc žiakom pri prispôsobení sa školskému prostrediu /pomoc pri adaptácii žiaka – pri rozvoji
sociálnych zručností, pri orientácii v priestore a čase, pri riešení konfliktov medzi spolužiakmi,
nacvičuje a rozvíja komunikáciu, pomáha usmerňovať problémové správanie žiaka, konzultuje
špeciálnym pedagógom/
c/ pomoc žiakom priamo na vyučovacej hodine, pri príprave na výuku, pričom je žiak vedený k čo
najväčšej miere samostatnosti
d/ nevyhnutná pomoc pri sebaobsluhe a pohybe behom vyučovania a pri akciách poriadaných školou
i mimo školu /ak tam škola uskutočňuje vzdelávanie, alebo školské služby/
e/ ďalšie činnosti /zabezpečuje dohľad počas prestávok, zaisťuje bezpečnosť žiaka pri šk. akciách,
na telesnej výchove, laboratórnych prácach, zaisťuje relaxáciu v triede i mimo nej, pomoc pri
príprave pomôcok a materiálov pre žiaka – pod vedením učiteľa, pozoruje správanie žiaka, vedie si
záznamy, sleduje žiakovu pozornosť, sleduje študijné výsledky žiaka – vedie si záznam o výraznom
zlepšení, či zhoršení v jednotlivých predmetoch, konzultuje s učiteľmi a špec. pedagógom výsledky
svojich pozorovaní/
Toto vymenovanie náplne práce asistenta učiteľa nie je kompletné, musí byť prispôsobené špecifikám konkrétneho žiaka.
V súvislosti s pôsobením asistenta učiteľa je potrebné počítať aj s komplikáciou na strane žiaka. Ten sa môže cítiť jeho prítomnosťou stigmatizovaný, najmä v období dospievania, kedy sa stupňuje citlivosť na to, že je okolím vnímaný ako „iný“. Túto potrebu žiaka treba rešpektovať – dokonca ho to môže motivovať /u starších žiakov/. Dá sa dohodnúť iba dohľad.
Rodičia dbajte, prosím, o kvalitné vzťahy vašich detí so spolužiakmi - môžu byť v istých situáciách nenahraditeľnými pomocníkmi pre vaše dieťa. Porozprávajte sa s triednym učiteľom a spolu vytypujte vhodného spolužiaka, ktorý bude vášmu dieťaťu pomáhať. Môžeme tak napomôcť vzniku priateľských vzťahov, ktoré sú pre vaše dieťa kľúčové.
Myšlienka na záver:
„Od svojich detí sa naučíš viac, než ony od teba – ony s tvojou pomocou poznávajú svet, aký už nie je, ty sa od nich učíš, aký je teraz a aký bude.“
Friedrich Ruckert – nemecký básnik