Pondelok 29. 4. 2024

SME TU PRE VÁS ADHD ADD Pomáhame s úlohami Materiál na stiahnutie Asistent učiteľa

Poradenstvo špec.pedagóga

Asistent učiteľa

Asistent učiteľa a jeho úloha vo výchove a vzdelávaní na škole

Už niekoľko rokov existuje v pedagogickej praxi pozícia asistenta učiteľa aj v školách bežného typu. Netreba si mýliť osobného asistenta s asistentom učiteľa. Osobný asistent pomáha zväčša deťom s telesným postihnutím pri samoobslužnej činnosti, či presunoch v rámci školy.

Asistent učiteľa vstupuje do edukačného procesu podľa pokynov učiteľa a špeciálneho pedagóga. Asistent učiteľa musí byť i po osobnostnej stránke naladený v prospech žiaka, ktorému má pomáhať. Jeho vzťah k žiakovi nesmie kopírovať naladenosť triedy voči žiakovi, naopak má aj v tomto smere viesť vzťahy v triede k pochopeniu obmedzení žiaka so špeciálno-výchovnými problémami. Taktiež chybná by bola heperprotektivita a snaha plniť úlohy za neho. Mal by poznať silné a slabé stránky žiaka, aby jeho očakávania a poskytovaná pomoc boli optimálne.

Asistentov učiteľa pre integrovaného žiaka navrhuje CPPPaP /Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie/. V rámci diagnostických procesov stanoví potrebu asistencie u žiaka podľa závažnosti diagnózy. U niektorých integrovaných žiakov odporúča iba IVVP /individuálny výchovno-vzdelávací plán/, ktorým sa riadia pedagógovia i asistenti učiteľa.

Ak má škola pridelený súhlas na pozíciu asistenta učiteľa, môže začať hľadať vhodného adepta. Možnosti sú pomerne obmedzené,  z dôvodov finančného ohodnotenia a náročnosti výkonov,  nie je zatiaľ o túto prácu príliš veľký záujem.

Rodičia, podieľajte sa aktívne na hľadaní vhodného asistenta pre vaše dieťa. Totiž na vašej spolupráci s asistentom veľa záleží, musíte si spolu rozumieť.

Asistent učiteľa si musí „sadnúť“ nielen s dieťaťom, rodičom, ale i vyučujúcim. O to treba usilovať najmä na I. stupni ZŠ. Na II. Stupni je to komplikovanejšie. Minimálne by mala byť dobrá spolupráca s triednym učiteľom, či učiteľmi kľúčových predmetov.

Asistent učiteľa musí byť oboznámený s odborným posudkom žiaka i IVVP. Tento pracovník je v mnohých ohľadoch dôležitým činiteľom pri úspešnej integrácii žiaka.

Potreba asistenta pre daného žiaka je priebežne prehodnocovaná. Nedá sa dopredu povedať na ako dlho ho daný žiak bude potrebovať.

V prípade neprítomnosti žiaka v škole, určuje asistentovi náplň práce riaditeľ školy. Môže pomáhať učiteľovi s inými deťmi v triede, pomáha pripravovať pomôcky, kopírovať materiály, administratívna činnosť ap.

Hlavnými činnosťami asistenta učiteľa sú:

a/ pomoc pri výchove a vzdelávaní , pomoc pri komunikácii so žiakmi a zákonnými zástupcami žiaka

/dohľad, verbálna podpora, dovysvetľovanie, vizuálna  podpora v triede i mimo nej, konzultuje

s rodičmi, sprostredkováva kozultácie medzi rodičmi a učiteľmi, vedie si vlastné záznamy

pozorovaní/

b/ pomoc žiakom pri prispôsobení sa školskému prostrediu /pomoc pri adaptácii žiaka – pri rozvoji

sociálnych zručností, pri orientácii v priestore a čase, pri riešení konfliktov medzi spolužiakmi,

nacvičuje a rozvíja komunikáciu, pomáha usmerňovať problémové správanie žiaka, konzultuje

špeciálnym pedagógom/

c/  pomoc žiakom priamo na vyučovacej hodine, pri príprave na výuku, pričom je žiak vedený k čo

najväčšej  miere samostatnosti

d/ nevyhnutná pomoc pri sebaobsluhe a pohybe behom vyučovania a pri akciách poriadaných školou

i mimo školu /ak tam škola uskutočňuje vzdelávanie, alebo školské služby/

e/ ďalšie činnosti /zabezpečuje dohľad počas prestávok, zaisťuje bezpečnosť žiaka pri šk. akciách,

na telesnej výchove, laboratórnych prácach, zaisťuje relaxáciu v triede i mimo nej, pomoc pri

príprave pomôcok a materiálov pre žiaka – pod vedením učiteľa, pozoruje správanie žiaka, vedie si

záznamy, sleduje žiakovu pozornosť, sleduje študijné výsledky žiaka – vedie si záznam o výraznom

zlepšení, či zhoršení  v jednotlivých predmetoch, konzultuje s učiteľmi a špec. pedagógom výsledky

svojich pozorovaní/

Toto vymenovanie náplne práce asistenta učiteľa nie je kompletné, musí byť prispôsobené  špecifikám konkrétneho žiaka.

V súvislosti s pôsobením asistenta učiteľa je potrebné počítať aj s komplikáciou na strane žiaka. Ten sa môže cítiť jeho prítomnosťou stigmatizovaný, najmä v období dospievania, kedy sa stupňuje citlivosť na to, že je okolím vnímaný ako „iný“. Túto potrebu žiaka treba rešpektovať – dokonca ho to môže motivovať /u starších žiakov/. Dá sa dohodnúť iba dohľad.

Rodičia dbajte, prosím, o kvalitné vzťahy vašich detí so spolužiakmi - môžu byť v istých situáciách nenahraditeľnými pomocníkmi pre vaše dieťa. Porozprávajte sa s triednym učiteľom a spolu vytypujte vhodného spolužiaka, ktorý bude vášmu dieťaťu pomáhať. Môžeme tak napomôcť vzniku priateľských vzťahov, ktoré sú pre vaše dieťa kľúčové.

Myšlienka na záver:

„Od svojich detí sa naučíš viac, než ony od teba – ony s tvojou pomocou poznávajú svet, aký už nie je, ty sa od nich učíš, aký je teraz a aký bude.“

Friedrich Ruckert – nemecký básnik