Štvrtok 28. 3. 2024

Zápis do 1. ročníka

Zápis pre školský rok 2024/2025

Milí rodičia a budúci prváčikovia!

pre školský rok 2024/2025

sa uskutoční

11. apríla 2024 od 14.00 - 18.00 hod.

v priestoroch ZŠ, Školská 11, Tichá 37A pre deti s trvalým bydliskom v lokalite Malý Raj

Prosíme rodičov, aby ešte pred zápisom vyplnili elektronickú prihlášku, ktorá bude sprístupnená na webovej stránke školy od 1. apríla do 10. apríla 2024 . Prihlášku treba vyplniť,  vytlačiť, podpísať a spolu s ostatnými tlačivami  priniesť na zápis.

Zákonní zástupcovia dieťaťa sú povinní prihlásiť dieťa, ktoré k 31.8.2024 dosiahne vek 6 rokov, na  plnenie  povinnej školskej dochádzky v ZŠ. Rovnako i  dieťa, ktorému bol odložený začiatok povinnej školskej dochádzky.

Vyplnením prihlášky budú údaje automaticky zadané do informačného systému školy (ASC-agenda). Dieťa bude však oficiálne zapísané do 1. ročníka až po vydaní rozhodnutia o prijatí dieťaťa na základné vzdelávanie riaditeľom školy.

______________________________________________________________________________________________________________________

ĎALŠIE INFORMÁCIE a  TLAČIVÁ, ktoré sú potrebné  k zápisu  budú na stránke aktualizované.

Ďakujeme.

Zápisu a zároveň overovania údajov sa budú musieť s dieťaťom zúčastniť obaja zákonní zástupcovia dieťaťa (aj v prípade rozvedených rodičov) a bude potrebné priniesť:

- vyplnenú a oboma  zákon. zástupcami podpísanú Žiadost o prijatie dieťaťa do 1. ročníka

- vytlačenú a oboma zákonnými zástupcami podpísanú elektronickú  Prihlášku do 1. ročníka

VYHLÁSENIE O správnosti a  PRAVDIVOSTI ÚDAJOV v elektronickej prihláške

- platné občianske preukazy oboch zákonných zástupcov dieťaťa

- kópiu rodného listu dieťaťa

- 30 € na zakúpenie pracovných zošitov

- splnomocnenie - ak sa z nejakého dôvodu nemôžu overovania údajov zúčastniť obaja zákonní zástupcovia dieťaťa - Písomné vyhlásenie (splnomocnenie) - zápis_do_1.ročníka  alebo Čestné vyhlásenie zákonného zástupcu (zápis do 1.ročníka) ( ak zadováženie súhlasu druhého rodiča je spojené s ťažko prekonávateľnou prekážkou).

- v prípade zdravotne postihnutého dieťaťa – doklad o jeho zdravotnom postihnutí.

- Žiadosť o  o odklad povinnej školskej dochádzky + vyjadrenie CPPPaP a všeobecného lekára  pre deti a dorast.

- Žiadosť o predčasné zaškolenie + odporúčanie CPPPaP a všeobec. lekára pre deti a dorast.

Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami doloží vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie do vydania rozhodnutia o prijatí dieťaťa do základnej školy, najneskôr do 15. júna 2023.

Ak zákonný zástupca požiada o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky, súčasť žiadosti zákonného zástupcu, ktorým je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie sa nebude pri zápise vyžadovať, ale zákonný zástupca ich môže doručiť dodatočne.

TLAČIVÁ K ZÁPISU

USMERNENIE k zápisu do 1.ročníka pre školský rok 202/2024

VYHLÁSENIE O správnosti a  PRAVDIVOSTI ÚDAJOV v elektronickej prihláške

Čestné vyhlásenie zákonného zástupcu (zápis do 1.ročníka)

Písomné vyhlásenie (splnomocnenie) - zápis_do_1.ročníka

Zápis do 1.ročníka na školský rok 2023/2024 - informácie

Žiadost o prijatie dieťaťa do 1. ročníka

Žiadost o odklad povinnej školskej dochádzky

Žiadost o predčasné zaškolenie

Pomôcky do 1.ročníka (informatívne, doplní a upresní triedna učiteľka)

PLAGÁT - Zápis do 1.ročníka 202/2024

Iné:

(pomôcky sú uvedené orientačne - upresní triedna učiteľka pri nástupe do ZŠ)

Školská zrelosť

Budúci prvák by mal vedieť

ZOPÁR UŽITOČNÝCH RÁD

15 vecí, ktoré má dieťa zvládnuť, kým pôjde do školy

Zaujíma vás ako pripraviť dieťa do školy? Zapadá vaše dieťa do tabuliek školskej pripravenosti? Čo môžete ako rodičia vylepšiť a na čo nemáte zabudnúť predtým, než pôjde vaše dieťa do školy? V čom máte jeho vývoj podporovať, akým smerom sa máte pri príprave uberať?

Základné vedomosti, schopnosti a zručnosti predškoláka

-  poznať svoje meno, priezvisko, adresu bydliska, členov rodiny a ich zamestnanie, orientovať sa v okolí domu a v okolí školy (poznať cestu do/zo škôlky, školy domov),

-  poznať základné pravidlá cestnej premávky (dopravné značky, signály pre chodcov, farby semaforu),

-  poznať známe profesie a činnosti dospelých a stroje alebo náradia, ktoré sa používajú pri práci, poznať a pomenovať bežné domáce práce,

-  vedieť pomenovať bežné predmety, ich vlastnosti (farby, tvar, veľkosť, materiál),

-  poznať základné a rozlišovať doplnkové farby,

-  poznávanie prírody živej i neživej: pomenovať základné kvety, kry, stromy, zeleninu, ovocie, zvieratá, poznať znaky ročných období, rozpoznávať časti dňa, postupne aj dni v týždni, poznať základné prírodné zákonitosti.

-  správanie v prírode, k svojmu okoliu - vedieť sa správať v prírode, šetrne zaobchádzať s predmetmi,

-  poznať a pomenovať časti ľudského tela, zmyslové orgány, zásady starostlivosti o zdravie - vhodné jedlo a pitie.

-  samostatne používať WC s následnou sebaobsluhou, umývať si ruky po použití WC, po príchode z ihriska, po práci s niečím špinavým ..., pravidelne si čistiť zuby, vedieť sa vysmrkať.

-   samo jesť s príborom, samostatne sa obliecť a vyzliecť, zaviazať si šnúrky na topánkach, byť schopné udržiavať poriadok na svojom mieste,

-   hovoriť zrozumiteľne, jasne, používať jednoduché slová, rozumieť hovorenému slovu, chápať slovné pokyny,

-   zdvorilo a slušne sa správať - vedieť pozdraviť, poprosiť, poďakovať, osloviť, fungovať v kolektíve, vedieť spolupracovať, podeliť sa,

-  vedieť správne držať ceruzku, farbičku, mať dostatočne uvoľnenú rúčku, aby zvládlo nápor písomných aktivít v prvom ročníku,