- Konzultačné hodiny
- Pracovná náplň výchovného poradcu
- Kariérové poradenstvo
- Legislatíva
- Testovanie 5
- Testovanie 9
- Bilingválne gymnázia
- Kam zo základnej školy?
- Oznamy pre deviatakov
- Oznamy pre piatakov
- Zákonný zástupca žiaka
- Bratislavský kraj - všetky typy škôl
- Duálne vzdelávanie
- Užitočné stránky
- Ako postupovať pri výbere strednej školy
- Tlačivá
- Rady výchovného a kariérového poradcu
- Zmeny termínov v čase COVIDu-19
- Triednictvo + tlačivá
- Šikanovanie
- Je Vaše dieťa závislé od internetu?
- Asertívne riešenie konfliktov
- Pozitívne rodičovstvo - prevencia nevhodného správania detí
Kam zo základnej školy?
Ukončený 9. ročník
-
Gymnázium
-
Gymnázium - bilingválne - 5-ročné štúdium
-
Stredná odborná škola: 3-ročné; 4-ročné a 5-ročné štúdium
Ukončený 8.ročník
-
Gymnázium bilingválne - 5.ročné štúdium
-
Obchodná akadémia - bilingválne 5.ročné štúdium
Ukončený 5.ročník
-
Gymnázium - 8.ročné štúdium
Podávanie prihlášok
Postup pri podávaní prihlášok na stredné školy (SŠ) podľa Vyhlášky MŠ č. 245/2008 Z.z.o prijímaní na vzdelávanie v stredných školách:
-
Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ, ktorú žiak navštevuje.
-
Zákonný zástupca žiaka si môže podať dve prihlášky na dve rôzne SŠ alebo na dva rôzne odbory vzdelávania tej istej SŠ a dve prihlášky na odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, t.j. na odbor s talentovou skúškou. Ďalšiu prihlášku si môže podať iba v prípade, ak žiak nebol v prvom termíne prijatý ani na jednu zo SŠ, a to na druhý, júnový termín prijímacieho konania.
-
Prihlášku vyplňuje výchovný a kariérový poradca na základe údajov získaných od rodičov. Tieto údaje vypĺňajú rodičia na tlačive, ktoré dostanú žiaci od výchovného poradcu. Úlohou rodiča je potom všetky údaje na prihláške skontrolovať a zaniesť ju k lekárovi pre potvrdenie o zdravotnom stave žiaka.
-
Za správnosť údajov uvedených na prihláške ručí svojím podpisom aj zákonný zástupca žiaka a aj žiak.
-
K prihláške je možné pripnúť kópiu dokladu o úspešnom umiestnení v predmetovej olympiáde alebo v súťaži, ktorá súvisí s odborom, o štúdium ktorého sa žiak uchádza.
Zápisný lístok a jeho použitie
Na čo slúži zápisný lístok?
Zápisným lístkom zapisuje zákonný zástupca svoje dieťa na strednú školu, kde bol žiak prijatý.
Čo je obsahom zápisného lístka?
Zápisný lístok obsahuje údaje o žiakovi: meno a priezvisko, dátum narodenia,rodné číslo žiaka ,adresa trvalého bydliska ,meno a priezvisko zákonného zástupcu .
Kto vydáva zápisný lístok?
Zápisný lístok vydáva základná škola, ktorú žiak navštevuje. Pripravuje ho výchovný poradca, správnosť údajov overuje a podpisom a pečiatkou potvrdzuje riaditeľ základnej školy.
Koľko zápisných lístkov môže mať jeden žiak?
Iba jeden !
Kto môže vyzdvihnúť zápisný lístok?
V zmysle zákona nie je možné vydať zápisný lístok inej osobe ako zákonnému zástupcovi! Zákonný zástupca preberá zápisný lístok oproti podpisu.
Čo robí zákonný zástupca so zápisným lístkom?
Zákonný zástupca do zápisného lístka nič nevpisuje! Všetko robí príslušná SŠ, kde je žiak prijatý a zákonný zástupca tam odovzdá zápisný lístok. Zákonný zástupca v deň zápisu na strednej škole, kam je žiak prijatý a pre ktorú sa rozhodol, je povinný odovzdať zápisný lístok a zapísať tak žiaka na SŠ.
Ak sa zákonný zástupca nezúčastní zápisu a ani sa náležite neospravedlní, prijatie žiaka na danú SŠ je považované za zrušené! Na uvoľnené miesto nastupuje žiak, ktorý sa na danú SŠ nedostal pre nedostatok miesta a vyhovel prijímaciemu konaniu.
Je možné zmeniť zápis na SŠ?
Ak je žiak zapísaný na jednej SŠ, príde mu kladná odpoveď z druhej SŠ a rozhodne sa pre druhú SŠ, je možné zmeniť zápis.
Zo zákona má zákonný zástupca právo požiadať príslušnú SŠ o zrušenie zápisu (SŠ to vyznačí v zápisnom lístku a vráti ho zákonnému zástupcovi). Na uvoľnené miesto okamžite nastupuje žiak, ktorý sa na danú SŠ nedostal pre nedostatok miesta a vyhovel prijímaciemu konaniu. Zákonný zástupca následne vykoná zápis na druhej SŠ v deň na to určený.
-