Piatok 3. 5. 2024

Rady výchovného a kariérového poradcu

AKO SA UČIŤ S DIEŤAŤOM

1. Určite si hodinu, kedy sa začnete učiť.
  2. Ideálne je, ak sa príprava na vyučovanie začne okolo 16. hodiny.
  3. Učte sa vždy na jednom mieste, aby ste zbytočne nerozptyľovali žiakovu pozornosť.
  4. Nikdy sa neučte s dieťaťom v obývačke alebo v kuchyni, vypnite televízor, rádio alebo magnetofón, vypnite si mobilný telefón ( aj svojmu dieťaťu ).
  5. Pripravte si spolu s dieťaťom všetky pomôcky, ktoré pri úlohách bude potrebovať.
  6. Obrňte sa trpezlivosťou, snažte sa, aby dieťa malo všetko pohodlie a pokoj na učenie.
  7. Striedajte ľahšie a ťažšie predmety, aby ste dieťa neunavili, začnite ťažšími predmetmi.
  8. Nechajte dieťa, aby najskôr ono samo pouvažovalo nad riešením úlohy, až potom mu poraďte.
  9. Nikdy nehovorte, že úloha je príliš ťažká.
  10. Povzbudzujte dieťa slovami : Ty to určite zvládneš. Pochváľte ho aj za časť vyriešenej úlohy.
  11. Nedávajte však dieťaťu hmotnú odmenu - čokoládu mu môžete dopriať až po skončení prípravy do školy.
  12. Ak chcete, aby si úlohu prepísalo, neprikazujte.
  13. Naveďte dieťa na prepísanie povzbudením : Ty to určite dokážeš aj lepšie.
  14. Neponáhľajte sa pri učení - najme v nižších ročníkoch doprajte dieťaťu čas, aby úlohy zvládlo samo.
  15. Staršie deti nechajte, nech sa učia samé - vy už iba skontrolujte úlohy, nechajte si vysvetliť to, čo nechápete, prípadne postup riešenia.
  16. Nakoniec dieťa iba preskúšajte, od štvrtého ročníka ho nechajte hovoriť látku vlastnými slovami, dávajte mu iba pomocné otázky.
  17. Ak dieťaťu niečo nejde, vysvetlite mu, že nie je jediné a všetko treba trénovať.
  18. Menším žiakom môžete texty, ktoré sa musia naučiť naspamäť, predčítavať - - učte sa spolu po slohe alebo odsek po odseku, nakoniec celý text zopakujte, pred spaním ho môžete ešte zo žartu požiadať, aby text zopakovalo, pretože vy ste ho už zabudli.
  19. Ak bude dieťa počas prípravy do školy unavené, urobte mu krátku prestávku - pošlite ho na toaletu, dajte mu napiť, dôležité je, aby na chvíľu zmenilo aj priestor.
  20. Učenie nepodmieňujte odmenami typu - ak sa rýchlo naučíš, bude sledovanie televízie alebo spoločný nákup.

KAŽDODENNÁ PRÍPRAVA DO ŠKOLY

1. Vysvetlite svojmu dieťaťu, že škola, to je jeho zamestnanie a učenie je príjemná práca.
  2. Každý žiak musí mať svoj pracovný stôl alebo svoj pracovný kút.
  3. Spolu s dieťaťom pripravte režim jeho pracovného dňa - striedajte učenie s oddychom.
  4. Doprajte dieťaťu aspoň hodinu, ktorú by malo stráviť so svojimi kamarátmi vonku, na vzduchu.
  5. Psychológovia radia rodičom : buďte otravne dôslední, aj starších žiakov kontrolujte a trvajte na tom, aby dodržiavali svoj denný režim.
  6. Platí pravidlo : dôveruj, ale preveruj, deťom popoludní zavolajte a skontrolujte, či je všetko v poriadku.
  7. Po návrate zo školy nechajte dieťa oddýchnuť - za relax nepovažujte jazykovú školu alebo hudobný krúžok.
  8. Naučte školáka, aby sa pripravoval na vyučovanie v tú istú hodinu - ak sa určitý druh činnosti pravidelne opakuje, v mozgovej kôre vzniká dynamický stereotyp, vytvárajú sa podmienené reflexy, ktoré uľahčujú činnosť centrálnej nervovej sústavy.
  9. Ak sa dieťa naučí pracovať v určitom čase a v rovnakých podmienkach, učenie bude efektívnejšie, ono samo bude mať pocit, že mu ide ľahšie, v poslednom rade sa aj školák neskôr unaví.

AKO HOVORIŤ S UČITEĽOM

/Metodický list pre rodičov/

Polročné vysvedčenie už poznáme. Z dobrých známok sme mali radosť, ale tie zlé, tie nepotešili. Možno aj u vás odzneli takéto vety: - Prečo si si tú známku neopravil? - Ja som si chcel známku opraviť, ale ona ma už nevyvolala. Sedí na mne. – To je ťava! – takto a podobne odznejú rozhovory rodičov s deťmi a často i s vulgárnejšími nadávkami, ktoré si deti veľmi rýchlo osvoja a bez zábran nimi častujú učiteľov v škole.

Podľa postojov ku škole možno rozdeliť rodičov do skupín:

1. Rodičia bezproblémových detí s výborným prospechom – s učiteľmi komunikujú pravidelne, pomáhajú škole.
  2. Rodičia, ktorí vynaložia značné úsilie pri príprave dieťaťa na vyučovanie, aby dosahovalo dobrý prospech. Pravidelne navštevujú triedne i celoškolské rady i vyučujúcich podľa potreby a sú ochotní škole pomáhať.
  3. Rodičia žiakov so slabším prospechom:
    1. pravidelne sa zúčastňujú triednych aktívov rady rodičov, slušnou formou s učiteľmi komunikujú, ale pri príprave na vyučovanie nevedia deťom pomôcť;
    2. nezúčastňujú sa triednych aktívov, nekomunikujú s učiteľmi a väčšinou majú i na svoje školské roky zlé spomienky.
  4. Rodičia najproblémovejších žiakov sa nezaujímajú o triedne aktívy a sú takmer vždy tiež problémoví ako ich deti. Ak sa rozhodnú s učiteľom komunikovať, robia to arogantne a často sa učiteľovi vyhrážajú fyzickým napadnutím.
    Do ktorej skupiny by ste zaradili seba?